VOOPOO-DRAG-E60-POD-KIT-main-0.jpg
kép_2024-07-21_212038011.png
kép_2024-07-21_212213375.png
VOOPOO DRAG E60 POD KIT
The Drag E60 arrives from Voopoo to shake up the vape world. New to the Drag range, it is equipped with the Gene.TT 2.0 chipset, a built-in battery 2550 mAh and a 4.5ml cartridge. The maximum power output is 60W, while an adjustable airflow and an economy mode are available to the user. This technically accomplished pod lives up to the reputation of its manufacturer.
option:
 pink
1
Add to cart
**Ergonomics that work
**Voopoo**'s Drag range has offered vapers some great models in the past. It continues in this direction with the launch of the **Drag E60**, a pod that strikes first by its aesthetic design. Indeed, this model measures only **94 x 46 x 24.9mm** and the manufacturer has ideally placed the fire button, screen and navigation buttons on the same side with, on the opposite side, a leather-covered handle for easy grip and palm comfort.
**A strong pod in autonomy and power** --------------------------------------
Secondly, the Drag E60 is equipped with the **Gene.TT 2.0,** a chipset that enables it to perform well. The power range from 5 to 60W is a testament to this, as is **the Smart mode, RBA mode and Eco mode**. The latter extends the life of the battery when its charge level falls below 40%.
Finally, there is compatibility with Voopoo's PnP coils. 2 are included :
A 0.2 ohm PnP-TW20 coil (40-55W) for a DL draw A 0.3 ohm (28-36W) PnP TW30 coil for RDL draw
**Contents :**
* 1x Drag E60 device (2550 mAh) * 1x PnP Pod II (4,5ml) * 1x PnP-TW20 0,2 ohm * 1x PnP-TW30 0,3 ohm * 1x USB Type-C cable * 1x User manual